Our Patron

Profile Picture of Mr K. Shanmugam
Mr K. Shanmugam

Minister for Home Affairs and Minister for Law


Our Board Members

Profile Picture of Elder Kevin Lee
President
Elder Kevin Lee

Managing Director,
Asia Center for Serving Leadership

Date First Joined: 2 May 2019
 
Date Appointed to President: 22 May 2023
Kevin is a seasoned business & strategic management leader with insightful strategies in growing leaders and organisations, plus versatility in transforming organisation across diverse industries and regional markets for over 25 years.
Profile Picture of Dr Pauline Tan
Vice-President
Dr Pauline Tan

Director, Clinical Quality & Services,
Sheares Healthcare International Holdings

Date First Joined: 11 Feb 2017
 
Date Appointed to Vice-President: 22 May 2023
Pauline Tan is healthcare veteran with more than 40 years' experience working in public and healthcare sectors. Her roles range from corporate responsibilities, healthcare policy-making, professional regulation, manpower development and standards as well as clinical, operational and service quality.
Profile Picture of Mr Lim Bak Chim
Secretary
Mr Lim Bak Chim

Head of IAS Commercial Feedering,
Maersk

Date First Joined:(First-Term) 4 Feb 2008 – 25 May 2017
(Second-Term) 2 May 2019
 
Date Appointed to Secretary: 22 May 2023
 
Profile Picture of Elder Ethan Pang
Treasurer
Elder Ethan Pang

Director, University Wellbeing Office,
Nanyang Technological University

Date First Joined:2 May 2019
 
Date Appointed to Treasurer: 9 Jun 2022
Ethan has over 26 years of cross-cultural managerial leadership experience in both the public and private sectors in various Asian cities. He has dedicated more than two decades serving across institutional functions and responsibilities in higher education. He continues to contribute to the community and the social service sector.
Profile Picture of Mr William Chan
Assistant Treasurer
Mr William Chan

Director,
Horizon Educational Supplies Pte Ltd

Date First Joined:(First-Term) 16 Jan 2004 – 25 May 2017
(Second-Term) 2 May 2019
 
Date Appointed to Asst Treasurer: 9 Jun 2022
 
Profile Picture of Mr Michael Lee
Member
Mr Michael Lee

Chief of Franchise Office,
Golden Gate Restaurant Group, Vietnam

Date First Joined: 2 May 2019
 
Date Appointed to Current Role: 2 May 2019
Michael is a veteran in the F&B industry. He is currently the Chief of Franchise Office for Golden Gate Restaurant Group, the largest F&B Group in Vietnam. He is also a keen sportsman representing Singapore in the Asia Masters Track & Field Championship every 2 years.
Profile Picture of Ms Khoo Swee Lan
Member
Ms Khoo Swee Lan

Group CHRO,
National Healthcare Group (NHG)

Date First Joined: 5 Aug 2021
 
Date Appointed to Current Role: 5 Aug 2021
 
Profile Picture of Ms Yeo Mui Sung
Member
Ms Yeo Mui Sung

Independent Board Director,
Kulicke and Soffa Inc.

Date First Joined: 5 Aug 2021
 
Date Appointed to Current Role: 5 Aug 2021
 
Profile Picture of Ms Pauline Sng
Member
Ms Pauline Sng

Business Partner,
Gaudium et Pax Company

Date First Joined: 22 May 2023
 
Date Appointed to Current Role: 22 May 2023
Pauline has 30-years of cross-cultural experiences across Hi-Technology and Healthcare industries in global roles and regional roles. She has transformed organisations and is passionate to bless the community across the globe, especially in the local social service organisations.

Board Advisory Panel

Mr Andrew Sng

Managing Director,
Decision Processes International (DPI) Asia Pte Ltd

Date First Joined: 8 Nov 2023
Andrew has been involved with the social services sector in Singapore since 1976. He began as an outreach volunteer with the Singapore Children’s Society in Toa Payoh. In 1985 he was introduced to Beyond Social Services, a SSA with a cause that resonated with him. With Beyond, Andrew has over the years initiated several new programmes. Today he serves as a Strategic Thinking & Planning resource to its leadership team.
 
Andrew was a founding vice-chairman and current board member of the Catholic Leadership Centre. He also chairs the F&B Advisory Panel of Assumption Pathway School.
 
Professionally, Andrew is Founder & Managing Director of Decision Processes International (DPI) Asia Private Limited, a network member of DPI Worldwide. He has personally led over 300 strategy projects spanning the for-profit as well as non-profit sectors. For his contributions to the Community Chest of Singapore, Andrew was presented the Special Volunteer Award by President Wee Kim Wee in 1992. He is also the first recipient of the Friend of the Cooperatives Award.
Ms Ang Bee Lian

Senior Advisor,
Ministry of Social & Family Development

Date First Joined: 8 Nov 2023
Trained as a social worker, Bee Lian has many years of experience in policy making, programme design and operations in the social service sector. She has seeded and developed policies and programs to grow the sector and social work profession in Singapore.
 
A practising lifelong learner, she has applied her brain-based coaching training by the NeuroLeadership Institute to enable and support the development of senior leadership. She has over 30 years of experience and enjoys being part of the growth and development of social purpose entities through organisation development.
 
She has held a range of leadership positions and is currently a Senior Advisor at the Ministry of Social and Family Development.
Ms Tina Hung

Senior Consultant,
National Council of Social Service (NCSS)

Date First Joined: 8 Nov 2023
Tina was appointed on 1 April 2020 to a new role as Senior Consultant in NCSS. She hopes to add value by developing leaders, forging better solutions, and co-creating person-centered, holistic and user empowered initiatives to meet emerging needs. Tina joined NCSS on 17 April 1995 and has held various portfolios overseeing Service Planning & Development, Fund Allocation, HR and Family Service Centres before being appointed Deputy CEO of NCSS on 1 June 2007.
 
Tina has been appointed to inter-ministry committees to conduct policy reviews, develop masterplans and coordinate national efforts to address social problems. She currently serves on the Boards of NUHS Fund, Woodbridge Hospital Charity Fund, Resilience Collective and the Caregivers Alliance. Tina holds a double Masters in Public Administration and Social Work. She was awarded the Public Administration Medal (Silver), the Pioneer Social Worker Award (2016), and the Ann Wee Social Work Alumni Award (2020).

Board Committees

BM: Board Member, CM: Committee Member

Audit & Risks Committee
Chairperson

Ms Yeo Mui Sung (BM)

Members

Elder Kevin Lee (BM)
Mr Andrew Lim (CM)

Appointment & Nomination Committee
Chairperson

Mr Lim Bak Chim (BM)

Members

Mr William Chan (BM)
Mr Chua Sui Tong (CM)

Finance Committee
Chairperson

Elder Ethan Pang (BM)

Members

Mr Lim Bak Chim (BM)
Mr William Chan (BM)

Fund-raising Committee
Chairperson

Elder Kevin Lee (BM)

Members

Mr Sam Heng (CM)
Mr John Zheng (CM)

Human Resource & Remuneration Committee
Chairperson

Ms Khoo Swee Lan (BM)

Members

Elder Kevin Lee (BM)
Mr Chua Sui Tong (CM)
Mr Daniel Chan (CM)

Kampung Siglap Committee
Chairperson

Elder Ethan Pang (BM)

Members

Mr Michael Lee (BM)
Mr Marcus Wong (CM)
Ms Goh Siew Hian (CM)

Programmes & Services Committee
Chairperson

Dr Pauline Tan (BM)

Members

Mr Mas Khalik (CM)
Dr Timothy Sim (CM)
Ms Chua Ee Cheng (CM)
Dr Harry Tan (CM)

Social Enterprise Committee
Chairperson

Mr Michael Lee (BM)

Members

Ms Eunice Hong (CM)
Mr Don Ho (CM)

Technology Committee
Chairperson

Ms Pauline Sng (BM)

Members

Elder Kevin Lee (BM)
Ms Florence See (CM)
Mr Lee Teck Seng (CM)
Mr James Tan (CM)
Mr Dennis Mwansa (CM)

New Hope Community Services HQ
Blk 148 Yishun Street 11, #01-123
Singapore 760148

Tel : +65 6305 9620
Fax : +65 6755 3684

Find Out More

Join our mailing list!